14 Mayıs 2017 Pazar

odd

zaman acımasız bir kabuk. yorgandan daha sıkı saran. alçıdan daha fazla kaşındıran. bir şekilde ve her nasılsa rahatsız edici bütün her şeye bir miktar daha rahatsızlık ekleyen. boyutsuzluğundan aldığı cüreti bozdurmadan harcayan. tomar tomar tümlüktür yekünü. sahiden bu saatler ne işe yarar. akrep dediğin yelkovanı kovalıyor hadi. şu saniyenin ne ola ki derdi. döner durur kendince. 

sokak ortasındaki bir kaşıktan yansıyan ışıktan daha mı doyurucu dersiniz. karşılaştırmaların çelimsizliğine karşı savaş açan deniz fenerleri. metaforik çığırlar açmış kaldırımların dipsiz ayak altlığı. ve daha da ayak altına alınan. kaldırım ile ayakkabı arasına sıkışmış toz zerreleri. örgü paspasların arasına gizlenmiş. dünyanın kendinden haberdar olmasını bekleyen bir miktar eve ilk giriş adımından geriye kalan. aklınıza gelen ilk kelime ile sonu olmayan cümlelerin bitmesini bekleyen noktalar. bir tabak pilavdan arta kalan son pirinç tanesi. güze rağmen hayata tutunan çam iğnesi. kışın da sürdürmez mi serüvenini. 

sonsuz soruları kaynatarak içilen çorbaların eksik kalan tuzu. bir kayanın gölgesine çadır kurmuş yabani otlar. ve gözümüzün görme yetisini aşan bir iki önemsenmeyen ayrıntıyla birlikte. neresinden bakıyoruz hayata. hangi tarafından daha yakınız var olanı anlamaya. trafolardan süzülen elektrik daha mı azdır akan sudan. bir cevap beklenmeden sorulan sorulardan daha mı heybetli bir fırıncının küreği. ekmek ve su. ve bir takım doğa olayları. 

öyle kolay değil şu anlama işi. tümden gelerek ya da tüme varmaya gayret ederek. yalpalayan. delik paletli dalgıç edasıyla şnorkel taşıma sevdalarına kapılıyoruz. sadece bu. dalmak için dalıyoruz diyebilirim size. iş olsunluğu hayati hale getirerek kendi hayatta kalışımız ile iş olsunluğu birbirine bağlıyoruz. bu bağlar kovalent olabilirdi. yani eskiden mümkündü. artık o kadar sağlam. sıkı ve kaliteli bağlar bulmak mümkün değil. sosyal içici seviyesinde bağlar kurabiliyoruz. ya da kurduğumuz eften büften boklara bağ diyoruz. ilişki de bu şekilde. tabii ki bir nebze. 

dedemle paylaşmak isterdim gençliğimi. doksanlar olsaydı benim olgunluk çağım. eminim daha bilmem ne olurdum. ve bunların tamamı olumlu. size olumsuz gelebilir. olumun göreceliliğini de anlatmak gerekmesin. onu da siz ayırt edin. lütfen. bir şeyler yapın. insan, türü gereği. parazit olmaya uygun değil. hem çok kalabalık. hem topluluklar halinde yaşıyor. hem de dünyaya yayılmış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder