8 Şubat 2017 Çarşamba

zaman zaman

zaman. bir şeyler getirir. bir şeyler götürür. zamanla. sen bir şeylere ulaşırsın. bir şeylerden kurtulursun. bir şeyler kaybedersin. birisiyle karşılaşırsın. karşılaştığın biriyle ayrılırsın. bir şeyler anlam kazanır. bir şeyler anlam kaybeder. zaman içerisinde olmayacak şey yok. ki zaten her şey geçen ve gelecek zaman içinde olur. şu an bir şeyler oluyorsa. o da sana kalmış. var ise olan bir şey. hem de şu anda. yaşa onu. olabildiğince. haberin olmadan. geçip gidecek. hem zaman. hem de şuan olan her ne ise. fark et. hisset. sonra bırak gitsin ama. ısrar etme. tadı kaçmasın. olması gereken olsun. yaşanması gereken yaşansın. bir yere kadar. zamanın çizdiği sınırları zorlama. sahilde bir yerlerdesin mesela. dalga geliyor ayaklarına. bırak o dalgayı geri gitsin. yakalamaya çalışma. denesen bile. elinde kalacak şey bir avuç tuzlu su. senin kontrol edebildiğin kısım. bir miktar deniz suyu. senden haberi olmadan olağan döngüsüne devam eden okyanusa yön veremezsin. kabullenmeyi öğren. sonra uygula. marjinal fayda. işte burada. başla.


zaman. garip bir şey. göreceli bir kere. göreceli dediysem. öyle az bir şey değil. olabilecek en izafi şey. zaman. kimisi düşman beller. kimisi şifa niyetine. biri gelir. meridyenlerden bahseder. öteki çıkar. zaman. güneşin geliş açısından daha öte bir şey der. durur. bir yutkunur. her işi hesaba kitaba dökmeyin. zaman. araçtır. o kadar. der. yoluna devam eder. iki adım sonra. saatine bakar. o adam da. bir tip işte. tipler her yerde. karakterler. belirlenmiş köşelerde. kaç köşeli bir dünya var olursa. o kadar iyi. bana. sana. arada kalma. bir köşe tut kendine. en azından bir köşen olsun. bir köşe edin kendine. ya da senin de varlığının bir köşede olduğunu. kabul ettir. bir şekilde. işte bu köşe olayları filan. bunlar hep zamanla olacak işler. zaman yoksa. karakter de yok. bir şey zamanında olacaksa. öncesinde biraz zaman gerek. hiç zaman yoksa. bir şeylerin olması. imkansız. varlık için. zaman gerek. karakter için. biraz daha zaman gerek.

unutulmak. hatırlanmak. özlemek. aradan o kadar zaman geçti. hala unutulmadın. hala hatırlanıyorsun. hala özlüyorum. zaman gittikçe garipleşiyor. tam da burada. özlem. unutmak ile hatırlanmayı birbirine bağlıyor. unutmak yok olsa. ya da hatırlamak yok diyelim. özlem de yok olur. sadece özlem yok olsa. unutmak ve hatırlamanın bir anlamı kalmaz. zaman ilerledikçe. hatırlamak azalır. unutmak artar. özlem sabit kalır. zaman yok olursa. bunların tamamı yok olur. kurtulursun. zamanla zaman yok olur. özlemek hatırlanır. sonra yine aynı döngü. hatırlamak tükenmez. bir zaman. bir yerlerden çıkar gelir de. haberin olmaz. fazla ümitlenme. unutmak konusunda.

karpuzu kaça böldüğün. kimin umurunda. kim neyi umursar. karpuza ne. o işine bakar. büyür filan işte. sen de karpuza bakma. yaşa gitsin işte. zamana bak. gör. zamana bırak. çok da bir şey bekleme. zaman ne getirir. bilinmez.

sigaramı yakıyorum şimdi. dumanlar çıkıyor. ucunda hafif bir kızıllık. dumanlara bakıcılık ediyor. ve bunların hepsi. karanlıkta gerçekleşiyor. pencere hafif aralanmış. dumanlar. gökyüzüne kaçıyor. kızıllık. o kaçamıyor.dumandan daha vefalı. izmarite göre hayırsız. işte bakmakla yetiniyor. tükenecek. zamanını bekliyor. bunların hepsi belirli bir sürede yaşanıyor. kesit diyen de var. işte bu kesitler sıkıntılı. hayatı kesit kesit yaşamak. pencereyi açmamışsın da. dumanlar kaçamamış gibi. gözden kayboluyor. ama seninle. aynı ortamda. soluyorsun. haberin yok. haberdar olmak gerek. dumanlara özgürlük vermezsen. siner. yapışır üzerine. sokakta içtiğin sigara. hem de gölgenin olmadığı bir zamanda. dumana sınırsız özgürlük sağlamış olsan da. elindedir kokusu. o elindeki koku. senin bilinçaltın. kaçamazsın. haberin yoktur. sigara sağlığa zararlıdır. ama içersin. alışmışsın bir kere. zamanı paket yapmışsın. üzerine de. dikkat kırılabilir yazmışsın. ileride yaşamak istediğin bir adrese. postalamışsın. ulaşamadığın her adreste. seni bekleyen bir paket zaman var. ulaştığın her adreste. yeni bir sigara yakıyorsun. bu böyle.

2 yorum:

  1. Zaman, hakkında söylenebileceklerin tükenmeyeceği bir kavram. Öylesi bir sonsuzluk...

    "Ulaşamadığın her adreste seni bekleyen bir paket zaman var. Ulaştığın her adreste yeni bir sigara yakıyorsun. Bu böyle."

    En çarpıcı cümleleri en sona saklamışsın :) Sigaraya hayır, kalemine sağlık :)

    YanıtlaSil